Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 18. - 24. 9. 2023

18.09.2023

Foto úvod: město Kroměříž

Třetí zářijový týden přináší nejen stálé krásné skoro letní počasí, ale i nové tipy na výlety a akce, tentokrát z regionu Kroměřížsko!

ARCIBISKUPSKÝ ZÁMEK KROMĚŘÍŽ

Také v září a v říjnu se můžete vydat na Arcibiskupský zámek v Kroměříži, který je zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 
Kroměříž byla vždy místem setkání a nejinak je tomu i v dnešní době. A nejedná se jen o setkání významných osobností, ale také o setkání s uměním. Na podzim tohoto roku připravila Správa zámku cyklus pěti benefičních koncertů. Jejím přáním je pořízení nového klavírního křídla, a to rovnou toho nejlepšího – koncertního křídla české značky PETROF. Mistrovský nástroj ve spojení s geniem loci Sněmovního sálu otevírá zcela nové možnosti pro účinkování světových umělců. Všechny milovníky hudby budou čekat neopakovatelné umělecké zážitky.19. září tedy startuje série benefičních koncertů v nově opraveném Sněmovním sále, z nichž výtěžek půjde právě na pořízení nového klavírního křídla právě Další koncerty jsou pak naplánovány na 26. září, 3. , 10. a 17. října, tak si je určitě nenechejte ujít a předem děkujeme za podporu těchto akcí.


Sněmovní sál, foto: zámek Kroměříž

Nejméně do poloviny října pak máte možnost navštívit výstavu velkoformátových prací Michaela Rittsteina s názvem Modrá půda. Výstava se konáv nově zrekonstruovaných balkonových sálech kroměřížského zámku. Připomínáme také unikátní obrazárnu, kde můžete v 9 sálech obdivovat rozsáhlou sbírku umění.


Obrazárna, foto: město Kroměříž

Turistická sezóna na kroměřížském zámku nekončí ani na podzim, navštívit můžete historické reprezentační sály, obrazárnu, sala terenu nebo vystoupat na věž. A už nyní můžeme prozradit, že v adventním období se opět zámek otevře návštěvníkům ve vánočním kabátku.

O víkendu 23. a 24. září se můžete těšit na krásnou akci: Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží. 
V historii byly různé druhy zápřeží běžnou součástí životů našich předků. Díky této soutěži se zachovávají a udržují provozuschopné kočáry hlavně z 19. století.
Na co se můžete těšit?
- Prohlídka kočárů a koní, radiční řízení spřežení a jezdecké umění.
- Program pro děti - ve spolupráci s mateřským centrem Klubíčko - HOBBY HORSING a ukázka sokolnictví od pana Přibyla.
- Výstava drobného zvířectva na piknikové louce.

 

KOUZLO PŘÍBĚHŮ HŘÍBĚCÍCH HOR

Téměř v každém koutě Hříběcích hor, které se rozkládají v podhůří Chřibů od Kroměříže až po Koryčany, se udál nějaký tajemný, dobrodružný i romantický příběh. Aby se na ně nezapomnělo, připravila Místní akční skupina Hříběcí hory projekt KOUZLO PŘÍBĚHŮ.

V něm se zaměřuje na pozoruhodné osudy místních lidí i zajímavé detaily míst v území Hříběcích hor. Spolu s pamětníky, kronikáři, dějepisci a nadšenci do historie byly sepsány příběhy, které budou uchovány i pro budoucí generace. Toto neotřelé zpracování a představení tohoto krásného koutu našeho regionu vás jistě motivuje k objevování zapomenutých zákoutí a výletům za poznáním. 

Vedle knižní podoby byly příběhy nahrány ve zvukové stopě a v podobě QR kódů jsou rozmístitěny v území Hříběcích hor. Jednotlivé příběhy si tak můžete poslechnout a prožít přímo tam, kde se kdysi odehrály. Prozradíme, že se vypravit můžete do Koryčan, Uhřic, Střílek, Dřínova, Morkovice, Pačlavic, Zdislavic, Zdounek, na Budačinu nebo ke Komínským skálám a na další krásná místa. 

OTEVŘENÉ BRÁNY KOSTELŮ NA KROMĚŘÍŽSKU

Letos již popatnácté jsou ve Zlínském kraji zpřístupněny církevní památky díky projektu Otevřené brány. Smyslem projektu je představení bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů. Projekt rovněž poukazuje i na další zajímavá místa v okolí.
Církevní památky můžete díky Otevřeným branám zažít úplně jinak. Čas už máte jen do konce září o víkendech a také ve čtvrtek 28.  září na státní svátek. V zapojených kostelech jsou přítomni průvodci, kteří návštěvníkům poskytnou poutavý výklad. 


Kostel Panny Marie v Kroměříži, foto: m-ARK

A které kostely na Kroměřížsku můžete navštívit? V Kroměříži všechny tři kostely v centru města – tedy kostel Panny Marie, Svatého Jana Křtitele a chrám Svatého Mořice, v Holešově kostel Nanebevzetí Panny Marie i farní kostel sv. Anny s pamětní síní holešovského světce Jana Sarkandera, v Chropyni kostel sv. Jiljí v blízkosti zámku, v Hostýnských vrších poutní baziliku na Svatém Hostýně a barokní perlu kostel Narození Panny Marie v Rajnochovicích.
Pokud pojedete do Chřibů,  nezapomeňte se zastavit ve Střílkách v kostele Panny Marie s nádhernými historickými varhanami v blízkosti unikátního a světově proslulého barokního hřbitova.


Kostel sv. Anny v Holešově, foto: m-ARK

 

CHŘIBY NA KOLE

Poznejte Chřiby na kole a inspirujte se cyklovýlety prošlapanými v terénu. Nový portál chřibynakole.cz čítá na 20 výletů různých obtížností pro rodiny s dětmi i pro akční cyklisty. Jednotlivé trasy byly prošlapány přímo v terénu a doplněny informacemi o turistických zajímavostech, možnostech občerstvení a ubytování a také cykloservisů či nabíječek elektrokol.

Chřiby jsou pohoří, které se rozkládá mezi Kyjovem, Kroměříží a Starým Městem u Uherského Hradiště. Celé pohoří je protkané řadou zajímavých, mnohdy i tajemných míst s příběhy. Nejznámějšími jsou nejvyšší vrchol a rozhledna Brdo, hrad Buchlov, či zřícenina hradu Cimburk. 

Najdete tady takové trasy jako Posledními výběžky Chřiby kolem Kroměříže, ze Zdounek na Bunč, okruh kolem Roštína, trasu Spáčilovou naučnou stezkou i kolem zapomenutých míst Chřibů, vydat se můžete také z Velehradu na Bunč, z Koryčan na Buchlov a také do Střílek, na rozhlednu Salaš, z Uherského Hradiště na Velehrad či do Koryčan, nebo z Napajedel za výhledy a dále do Chřibů. Všechny výlety přehledně najdete na webu chribynakole.cz

 

PĚŠKY ZE SAMOTY NA BRDO

Znáte nejvyšší vrchol Chřibů? Určitě znáte. Najdete tu kamennou rozhlednu s názvem Brdo v nadmořské výšce 587 m. n. m. Nejspíš jste ji už navštívili a pravděpodobně jste se vydali z Bunče nebo z Roštína. Ale co takhle prozkoumat přístup z opačné strany a vyrazit ze Samoty přes Vlčák až k rozhledně? Zaparkujte na parkovišti u Samoty a vydejte se přes most po modré turistické značce směr Vlčák. Po cestě můžete obdivovat spousta zajímavých skalních útvarů. Poblíž rozcestí na Vlčáku se nachází hájenka nesoucí stejný název. Jedná se o stavení, které bylo původně majetkem hospodářského statku v Cetechovicích a sloužilo jako panská hospoda. Bylo dokonce využíváno i jako hlavní poštovní stanice. Napojte se na červenou trasu směr Brdo, rozhlednu pak jistě nepřehlédnete.

Název vrcholu vznikl podle starého nářečí slova „brd“ – což znamená zalesněná vyvýšenina, která se vyznačuje skalnatým vrcholem. Teď na podzim je rozhledna otevřena pouze o víkendech a státních svátcích. Celkem tam i zpět je trasa dlouhá 14 km nenáročným terénem, který zvládnou i děti nebo můžete vyrazit se sportovním kočárkem. 

Kompletní výlet s trasou ZDE.

 
Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
   

Související fotografie