Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Rozhovor: Zatoulané kočičí štěstí má nyní své zachránkyně

24.04.2018

Už dlouhá léta existuje v Kroměříži útulek pro psy, ale o toulavé kočky se doposud nikdo nestaral. Situaci změnily až tři ženy Karla Chrástová, Vendula Brabcová a Tereza Jará, které jsou nyní jejich maminkami a které pro ně založily spolek Zatoulaně štěstí, z. s.. Co všechno obnáší jejich práce, a kdy u nich propukla láska k opuštěným zvířatům, sdělily Radiu Kroměříž. A protože se s Vendy známe, budu jí v následujícím rozhovoru tykat.

Jak vznikl název Zatoulané štěstí?

K: Už delší dobu jsem to měla v hlavě a navíc jsem ten název používala i pro svůj email.  Líbí se mi,že to v sobě nese dva významy. Jednak že těm zvířátkům se zatoulalo štěstí a nemají ho a jednak, že oni sami, přestože jsou zatoulané, mohou někomu štěstí přinést.  

Celkově jste ve spolku tři, jak vznikla vaše spolupráce?

V: S Terkou Jarou jsme kamarádky a paní Chrástovou jsem poznala minulý rok, když jsem pomáhala najít domov pejskovi, kterého jsem měla hlídat jen dočasně, ale majitelky si pro něho už nepřišly. Najednou jsem musela řešit neznámou situaci, a tak jsem sháněla někoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsem našla kontakt na paní z Písku, ta mi zase dala kontakt na paní Chrástovou, která žije ve Vážanech. Takže naše seznámení bylo docela vtipné.

K: To je pravda, takovou docela složitou cestou jsme se k sobě S Vendulkou dostaly, ale pak už se to všechno rychle rozjelo.

Jak dlouho tedy fungujete?

V: Vyřizování trvalo dlouho, ale oficiálně od února.

K: Ano, od 1. února jsme zapsány ve Spolkovém rejstříku.

Podle vašich internetových stránek jsem zjistila, že se staráte především o kočky.

V: Zaměřujeme se především na kočky, protože se tady o ně nikdo nestará. Psi mají v Kroměříži útulek, takže ti svou pomoc mají. Ale hlavně přes jaro se rodí spousta koťat, takže teď očekáváme příval zatoulaných koček,které tu péči budou potřebovat. Ale ani na pejsky nezapomínáme, zrovna nedávno našla jedna fenečka přes náš spolek nový domov.

Jak vypadá vaše práce poté, co vy sami buď kočku najdete, nebo ji k vám někdo přiveze?

 K: Naše práce spočívá v tom, že se té zatoulané kočky ujmeme, dáme jí najíst, ošetříme ji a začneme ji hledat domov. Pokud se jedná o kočky bezprizorní, tak je vykastrujeme na naše náklady. Zatím ale nejsme moc známé, takže moc lidí k nám doposud nepřišlo, ale doufáme, že i díky kontaktům, které všichni můžou najít na našich stránkách – facebookových a internetových se to změní a lidi se tak na nás budou v tomhle směru více obracet. V krajních případech se staráme také o jiné druhy zvířat. Když by třeba nevzali nějakého pejska do útulku, jsem schopni mu najít domov my.

Říkáte tedy, že péči platíte ze svých peněz, ale kastrace není zrovna levný zákrok. Jak tedy finanční situaci řešíte?

V: Máme svůj transparentní účet, přes který nám můžou lidé zaslat libovolnou částku a tím nás podpořit. Část příjmů jsme získaly také díky nápadu paní Chrástové, která na facebooku vymyslela virtuální kavárničku, kde si lidí mohli za 50 korun koupit kávu a tím nám přispět.


K: Celkem jsme tak získaly okolo 4 tisíc, což je pro nás pro začátek velký přínos. Ale do budoucna to není zas tak velká částka, protože musíte vzít v úvahu, že kastrace kočky stojí pro soukromníka 800 až 1000 korun a u kocoura kolem pěti set. Nám se ale naštěstí podařilo získat svého smluvního veterináře, pana doktora Snopka, který nám dává zvýhodněné ceny. Takže nám kastruje kocoura za čtyři stovky a kočku za šest set.

V:  Tady bych chtěla podotknout, že naše město nabízí lidem kastrační program. Tím jim přispěje na kastraci jejich mazlíčků. Bohužel mnoho lidí to neví, což je škoda, protože by mohli ušetřit. Vlastně stačí zajít na městský úřad a oni jim proplatí část zákroku. Na kocoura dostanou 150 korun a 300 pak na kočku, tam je ten zákrok totiž složitější. Super taky je, že město kastruje i toulavé kočky, těm pak uštípnou kousek ouška, aby se poznalo, že už mají operaci za sebou.

Kam mají lidé vlastně nalezené kočky vozit?

V: Paní Chrástová je má všechny u sebe.

K: Ano, všechny kočky jsou u mne. Je to zatím jejich dočasný domov, kde se snažím pro ně mít všechno potřebné.  Když přijde například nějaká nová, musí být minimálně dva týdny v karanténě. Takže doma mám několik místností a především oddělené klece. Pokud ta kočka vypadá nemocně, jde hned na veterinární vyšetření. Když se zjistí úraznebo nějaká nemoc, ať už svrab v uších nebo vnitřní a vnější paraziti, je ošetřena, a pak se vrací zase ke mně.

Dlouhodobě ale asi nemohou všechny zůstat u vás. Jak vybíráte budoucího majitele?

K: Zejména je to ten, kdo se přihlásí, ale máme to ošetřeno adoptivní smlouvou, kterou musí každý majitel podepsat. Máme tam stanovené, že pokud se zvířete budou chtít zbavit, musí nám o tom dát vědět a my bychom si ho vzaly zpátky. Taky tam stojí, že už doživotně budeme o našem svěřenci vědět,jak se má a kde je. 

Takže zájemce si kočku vyzvedne a ona sestává jeho majetkem?

K: Když to zvíře předáváme do nového domova, tak je nejdříve rok v adopci, teprve pak přechází do majetku toho opatrovatele. Když bychom viděly, že se o něho nestará správně, tak si ho můžeme vzít zpátky.

Jak dlouho trvá, než jim nový domov najdete?

K: My jsme teprve na začátku, takže zatím nemůžeme říct konkrétní dobu. 
V: Ono také záleží na vzhledu té kočičky. Teď jsme měli kocourka AlexandraVelikého, který pod Zatoulaným štěstím, z.s. našel domov a o toho se nám zájemci pomalu prali. Jeden pán mě do telefonu přesvědčoval, ať obejdeme ty první zájemce, že si pro něho hnedka přijede, že ho jeho žena urguje a že jiného kocoura nechce. Ten pán bydlel 300 km od Kroměříže. Ale nemohly jsme mu ho dát,protože paní z Frýdku-Místku měla zájem první. Je to opravdu u každé kočky jiné, ale zatím jich více na domov pořád čeká.

Co děláte, když se jim ten domov nepodaří najít?

V: Já je vždy nechávám dočasně u nás doma, ale naštěstí se zatím pokaždé našel domov. To by už taťka asi nezvládl (smích). 
K: U mne jsou tak dlouho, dokud je to potřeba.

Říkáte tedy, že přechodné období tráví kočky u vás. Kolik jich doma nyní máte?

K: Teď jich doma máme 23.
V: Plus pět psů. 

Díky své činnosti přicházíte často do kontaktu s opuštěnými zvířaty. Jaké to pro vás je vidět to reálné množství?

V: Určitě to vyvolá smutek a zároveň naštvanost na majitele,ale především se jim snažíme pomoct. Teď je klidnější období, takže zas tak moc jich nemáme. Horší to bude přes to léto. Minulý rok jsem v jednom týdnu třeba našla sedm koťat, která mohla být tak týden stará.

A co jsi v takové situaci dělala? 
V:   Nejhorší je, že ty koťata potřebovala mléko a ona ho od člověka nepřijmou. Musela jsem teda jet skoro až k Praze, abych jim našla nějakou adoptivní maminku. 
K: Léto je opravdu náročnější, teď v tom lednu únoru byl „pohlavní klid“,proto se taky tyto měsíce využívají ke kastraci. V březnu pak začíná doba březosti, která trvá 62 dní. Takže od teď až do října se budou stále rodit koťata a začne ten shon.

Zdá se, že přesně nevíte, kdy budete mít akutní situaci, proto musí být těžké si něco plánovat.Jak to snáší vaše okolí?

K: Tak já se přátelím hlavně s lidmi, kteří mají stejný zájem – záchranu a ochranu zvířat, takže u nich to pochopení určitě je.  Ale setkávám se i s lidmi, kteří mému nadšení nerozumí. Jejich názory si ale nechci připouštět.

Máte vůbec čas na nějaké osobní volno? 

K: Já určitě ne, já jsem svůj život obětovala zvířatům. Nic jiného pro mě teď neexistuje.
V: Já mám své břímě mého psa Arnošta, dokonce se mnou chodí i do školy.

Kdy se u vás vůbec probudila láska k opuštěným zvířatům?

K: U mě to všechno odstartovala stavba mého domu, kdy jsem si pořídila prvního psa s průkazem. To jsem si myslela, že budu mít chovatelskou stanici, ale pak jsem se dostala do světa zachránců a opuštěných zvířat a viděla jsem tu realitu. Je spousta psů, kteří se množí a nemají domovy, proto pak často končí vyhození v lese, přivázaní v klecích nebo v útulcích, tak jsem si řekla,že budu raději pomáhat. Už se v tomto prostředí pohybuji delší dobu a velký problém vidím v množírnách. Mnoho lidí si stále neuvědomuje, jak tím tomu tvorovi ubližují. Není možné křížit mezi sebou plemena, která sek sobě nehodí.

V: Ve mně se to probudilo, když jsme šli se třídou z gymnázia dát do útulku vánoční dárky. Já jsem si tam hned vybrala čtyřměsíční štěňátko. Měl to být labrador, ale nedorostly mu nožky a teď je to náš Kvído. Od té doby jsem tam začala pravidelně chodit a postupně přibírat nové psy do naší smečky. Nejdříve to byla fenka, kterou jsem si ale vzala jen na dožití a pak Arnošt. Ten byl chudák zavřený 8 roků v kotci za zimním stadionem.

Jaké jsou vaše plány se zvířaty do budoucna?

V: Já teď studuji obor ochrana zvířat a welfare v Brně a po dokončení studia mám v plánu si založit svůj útulek spolu s malou farmou, kde budou žít vykoupená zvířata z jatek. Lidé se tam budou moct jezdit léčit na canisterapii, hipoterapii a zvířátka na dornovu metodu.

K: Můj takový budoucí cíl je vybudovat domeček, který bude mimo můj rodinný dům. Kočky by tam měly pouze svůj prostor a nemusely spávat na křeslech, na stolech a všude možně.

Autorkou rozhovoru je redaktorka Vendula Baštincová