Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Co nabízí zrekonstruovaný Starý pivovar a jakou roli tam má Divadelní spolek?

15.01.2019


Co se chystá v nedávno zrekonstruovaném kroměřížském klubu Starý pivovar? Jak se rekonstrukce líbí návštěvníkům? Kdo se může stát členem Divadelního spolku Kroměříž a co tím získá? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru s Jiřím Kašíkem, vedoucím Divadelního spolku Kroměříž.

Jaké jsou s odstupem času reakce na rekonstrukci Starého pivovaru?

Jiří Kašík: Mezi návštěvníky zmodernizovaných prostor jsou jednak lidé, kteří klub navštěvovali už před rekonstrukcí, a jednak noví návštěvníci, kteří se přišli podívat na některou z kulturních akcí a na klubu nikdy před tím nebyli. Ti první hodnotí velmi pozitivně především to, že se po modernizaci snoubí staré původní prvky s novými tak, že se z klubu nevytratil pověstný genius loci. A ti druzí oceňují především to, jaké zajímavé kulturní akce se v těchto prostorách Divadelní spolek Kroměříž nabízí.

Kdo připravuje program Starého pivovaru?

Jiří Kašík: Dramaturgii klubu děláme my, samozřejmě ve spolupráci s dalšími kulturními spolky, které se chtějí v kulturní oblasti realizovat, ať už se jedná o neziskové, nebo třeba zájmové organizace. Spolupracujeme s Jazz Klubem, s dalšími divadelními spolky, chtěli bychom, aby se na klubu prezentovali fotografové, chceme jednat s výtvarníky a vůbec s každým, kdo chce v Kroměříži rozvíjet místní kulturu. Klub je pro menšinové žánry přímo ideálním místem a určitě na klub doveze nějaký program i Dům kultury, se kterým také dlouhodobě spolupracujeme. 

Před patnácti lety klub sloužil kultuře jen opravdu minimálně, byl dříve Domem kultury využíván k pronájmům na prodej různého zboží, ale tato doba už je, jak doufáme, pryč. Prostě Uherské Hradiště má svoji Redutu a my, v Kroměříži, máme Klub Starý pivovar. Je přitom samozřejmé, že toto všechno bychom nemohli dělat, pokud bychom neměli podporu města, která je v posledních letech na výborné úrovni, a myslíme si, že s výsledky naší práce je i město spokojeno a jeho podpora potrvá i nadále.

Co nás v dohledné době čeká kromě Předvánoční podívané?

Jiří Kašík: Tato módní přehlídka se bude konat 30. listopadu. Potom 10. prosince vystoupí se svým recitálem Karel Plíhal. Pak je na řadě divadelní předplatné, které se koná každý třetí čtvrtek v měsíci. V rámci dětského předplatného se potom vždy jednu neděli v měsíci hraje pro děti pohádka.

Co se týče prvních měsíců příštího roku, tak můžu prozradit, že přijede Pavel Liška se svým programem Vandráci. Spolu se svými kolegy dělá velice zajímavý komponovaný pořad. S Divadelním spolkem připravujeme novou hru, kterou chceme v únoru nebo březnu uvést v premiéře. Samozřejmě bude divadelní předplatné, dětské předplatné… Možná vystoupí i jazzmani, v plánu je do března dalších pět, šest akcí. Už teď máme v obrysech program až do června.

V krátkosti – kde se Divadelní spolek v Kroměříži vzal?

Jiří Kašík: Divadelnictví v Kroměříži existuje 160 let. Bylo tady a je několik ochotnických souborů. My možná vyčníváme mezi neziskovými organizacemi proto, že neděláme „jenom“ divadlo, ale děláme tzv. spolkovou činnost. To znamená, že děláme to, po čem se obecně volá v demokratické společnosti. Lidé pracují a zvelebují své okolí ve svém volném čase, a to je naplňuje.  Třeba seniorům jsme odehráli několik představení takřka bezplatně, jen za autorská práva. Spolupracujeme se školkami, které už měly v klubu několik akcí. Spolupracujeme s komplet celým spektrem všech možných neziskových a vzdělávacích organizací, ať už je to kvůli výuce nebo obecně. Je toho spousta a jsme rádi, že se nám to daří. Na kulturní akce v klubu chodí stále více návštěvníků a čím dál víc lidí vidí smysl v tom, že klub nabízí jakousi alternativu k zavedeným kulturním institucím.

Spolek má zhruba 35 členů. Někteří jsou aktivní, někteří neaktivní. Máme poměrně dost mladých členů, kteří se k nám hlásí, začínají jako technici, nebo nápovědy a první zkušenosti na jevišti většinou získají v tak, že hrají v nějaké pohádce pro děti. Když je spolková práce a divadlo baví, začnou pracovat i na dalších představeních, většinou pod vedením profesionálního režiséra.

Kdo se může stát členem Divadelního spolku? Jaké musí splňovat podmínky?

Jiří Kašík: Členem může být ten, kdo má rád práci v týmu, kulturu, divadlo. Máme divadelní kapelu, takže i muziku. Vítáme techniky, protože máme poměrně dost slušnou divadelní techniku, na kterou potřebujeme obsluhu, ať se to týká zvukařů nebo osvětlovačů. Nabízíme za to seberealizaci nehmotně odměněnou tím, že má člověk příjemný pocit, že pro ty ostatní něco udělal a také možnost setkat se s velmi zajímavými lidmi, od kterých se mohou spoustu věcí naučit. Například s Ladislavem Langerem z Poděbrad, který vyučuje rétoriku, nebo s režisérem Petrem Kracíkem, bývalým ředitelem Divadla Pod Palmovkou, teď ředitelem Ostravského divadla. Může se setkat s Láry Kolářem, který je vynikající brněnský herec a režisér. Když s takovými lidmi mladý člověk pracuje, tak ho to obohacuje, získává nové návyky a zkušenosti a tím i nový přístup k životu a věcem. Je to zkrátka zajímavé.

Je něco typického, co hraje Divadelní spolek?

Jiří Kašík: To se nedá říci. My máme permanentně v repertoáru tři až čtyři hry, které několikrát hrajeme v Kroměříži, potom jezdíme po soutěžích a přehlídkách a mimo tyto soutěže a přehlídky si nás objednávají pořadatelé z celé republiky. Hrajeme pohádky, klasickou činohru, dramata, komedie i hudební divadlo.

Jak byste zhodnotil průběh aktuální sezony?

Jiří Kašík: Aktuální sezonu nejde moc hodnotit, protože jsme ji vlastně celou vynechali. Divadelní festival se nekonal v prostorách klubu, ale v Sokolském domě, protože Klub byl v rekonstrukci. Začali jsme zkoušet i novou hru, ale po několika zkouškách jsme přestali. Hra ne zcela „sedla“, takže teď začínáme hru jinou.  Já osobně jsem se v průběhu sezony hodně věnoval zmíněné rekonstrukci, aby vše bylo uděláno tak jak má být a pomáhalo mě s tím opět několik členů spolku, za což jim patří velký dík. Výsledkem je zdařilá oprava, která byla nakonec i o něco levnější, než se plánovalo.

Co můžou lidé ještě čekat?

Jiří Kašík: To bude záležet především na tom, jestli nás bude město i nadále podporovat a jak se bude vyvíjet další spolupráce s Domem Kultury a dalšími kulturními institucemi ve městě.

Otázky pokládal Jaroslav Myšák