Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Dopolední maraton

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Co obnáší být mažoretkou v kroměřížském týmu Infinity?

28.05.2018


Paní Gabriela Pospíšilová vede kroměřížský tým mažoretek Infinity. O něm, o mažoretkovém sportu jako takovém nebo o náborech do jejího týmu se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Proč a jak vznikly mažoretky Infinity? 

Mažoretky Infinity Kroměříž je tým mažoretek a twirlerek, který vznikl teprve loni v září, kdy proběhly nábory a byly sestaveny tři věkové skupiny. Došlo k tomu velmi spontánně, díky nadšení maminek našich děvčat. Většina našich nejstarších mažoretek byla členkami jiných týmů z okolí.  Vzhledem ke vzájemným kamarádským vztahům děvčat se velmi často setkávaly také jejich maminky. Vytvořila se tak velmi přátelská skupinka se společnými zájmy a nadšením. 

Jak se vyvíjí mažoretkový sport? 

Mažoretky už nejsou jen pochodující dívky doprovázející vojenské kapely, jako je znají naši rodiče a prarodiče. Kromě klasických pochodů – tzv. „defilé“, děvčata soutěží ve formacích a miniformacích a mají též sóla, dua či tria. Může se tak stát, že opravdu šikovná děvčata se mohou na jedné soutěži zúčastnit i šesti disciplín. 

Co všechno musí dnešní mažoretka ovládat?

Mažoretkový sport dnes spojuje gymnastické, baletní a taneční prvky doplněné o práci s hůlkou. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že jde o týmový sport. Dívky rozvíjí smysl pro zodpovědnost, vzájemnou spolupráci a podporu ve všech situacích. 

Co je to twirling?

Kromě klasické mažoretky, kde se dbá především na držení těla a pochod, se náš tým věnuje také twirlingu. Twirling je druh sportovního tance, který je kombinací mažoretkového sportu, gymnastiky a baletu. Hlavním rozdílem mezi mažoretkovou a twirlingovou tanečnicí je, že ve twirlingu se přikládá velký důraz především na držení těla, neustálou práci s hůlkou a taneční kroky.

Od kolika let je nejlepší začít s mažoretkami a proč?

Děvčata se můžou stát mažoretkou v kterémkoliv věku, hlavní je chuť se učit něco nového a smysluplně trávit svůj volný čas. A také trochu talentu. Je možné začít s mažoretkami už od školky, jako u jiných sportů. Nejvhodnějším věkem pro začínající mažoretku je obvykle okolo šest let. Je to doba, kdy je již dítě schopné koordinace těla, rozumového chápání, snadněji si pamatovat jednotlivé prvky a celé sestavy.

Jak jste se stala trenérkou mažoretek? Byla jste sama jednou z nich v dětství?

Já nejsem trenérkou mažoretek, jsem jednou z jejich maminek. Děvčata nám trénují zkušené trenérky Nikola Zlámalová a Anička Horáková pod vedením lektorky, trenérky a choreografky Lucie Jany Matouškové. Všechny jmenované samy jsou či byly aktivními mažoretkami i twirlerkami. Profesionální trenérky jsou pro důkladnou přípravu velmi důležité.

Jak dlouho trvá, než se děti naučí pracovat s hůlkou? A od kdy mohou jezdit po soutěžích?  

Na děvčatech, které se mažoretkami stali spolu se vznikem týmu, je vidět za tu krátkou dobu velký pokrok. Od září dokázaly secvičit a natrénovat několik formací. První soutěž naše mažoretky zvládly úspěšně již v lednu a přivezly si první medaile. Při intenzivní přípravě je možné již po těch čtyřech měsících zaznamenat úspěchy na soutěžích. Konkurence je však veliká a ve vyšších věkových kategoriích je nutné prokázat více šikovnosti, k čemuž je potřeba také více času. 

Jde o drahý sport?

Není o nic dražší než jiné sporty. Samotný provoz spolku je však nákladný a neobešel by se bez sponzorských darů a podpory Města. Hradit se musí pronájmy tělocvičen, kvalitní sportovní obuv, kostýmy, hůlky, pobytové soustředění a workshopy, společná doprava na soutěže, startovné na soutěžích atd. 

Tímto bychom chtěli nabídnout možnost sponzorovat naše děvčata nejen místním podnikatelům či firmám. Na oplátku můžeme nabídnout vystoupení děvčat na firemních či jiných společenských akcích  a oslavách různých příležitostí.

Šijete si kostýmy sami nebo si je necháváte šít? 

Kostýmy nám pro děvčata šije na míru zkušená švadlena. Kostým doplňuje výkon děvčat stejně jako vhodně zvolená hudba, obojí musí zaujmout. Každá z dívek má jinou postavu a při formacích musí kostýmy vypadat jednotně. To je práce pro profesionála a bez zkušené švadleny a kvalitních materiálů by se to neobešlo. 

Hodnotí se i kostýmy a výraz?

Hodnotí se i celkový dojem, na soutěži i na jakémkoli jiném vystoupení. Je to stejné jako např. při taneční či krasobruslařské soutěži: soulad výkonu, výrazu a provedení povinných prvků s hudbou a kostýmem. Tento subjektivní pohled pak může způsobit, že na jedné soutěži obsadíte první místo a na jiné soutěži se stejným výkonem třeba místo třetí. 

Je to sport o přátelství? Nebo panuje mezi kluby nevraživost?

Jde o týmový sport a bez sportovního ducha by se rozhodně neobešel. Mažoretky si vzájemně pomáhají, navzájem si fandí a podporují se. Jestliže si při skupinové sestavě navzájem děvčata přehazují hůlky nad hlavami ostatních a provádí další společné prvky, které musíte chytit, a to ještě při pohybu, je vzájemná důvěra nezbytná. Jednotlivé týmy se podporují také vzájemně. Děvčata moc dobře ví, že za úspěchy se skrývá tvrdá práce, spousta trénování a mnoho energie.
 
Mohou k vám chodit i kluci? Máte v oddíle někoho takového?

Kluci k nám samozřejmě chodit můžou, ale nevíme o žádném, který by se chtěl stát mažoreťákem. Na soutěžích jsme se však s takovými už několikrát setkali. Šlo většinou o mladšího bratra některé z mažoretek, který byl zvyklý se mezi mažoretkami pohybovat a přirozeně se naučil vše s nimi. Velmi zajímavá jsou i duová vystoupení dívky s chlapcem nebo chlapecká sóla. 

Kde trénujete a jak dlouho trvá každý trénink?

V letošním roce tréninky probíhají v tělocvičně Gymnázia Kroměříž. Trénink formací probíhá jednou týdně hodinu a půl pro každou skupinu, sóla a dua mají trénink zvlášť jednou týdně dvě hodiny. Kromě toho probíhají mimořádné tréninky a workshopy dle časových možností trenérek. 

Jakých největších úspěchů už váš oddíl dosáhl? 

Právě teď je v závěru letošní soutěžní sezóna.  Přestože byla naší první, nestalo se často, aby se děvčata domů vrátila bez medaile. V prozatím poslední soutěži v Moravské Třebové za formace získaly seniorky a juniorky druhé místo a děti čtvrté místo. Za sólová vystoupení pak získaly čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile a za duová vystoupení jedno zlato a jeden bronz.

Jaké soutěže či vystoupení jsou teď na obzoru? 

Koncem května nás čekají první postupové soutěže v rámci naší asociace, které budou rozhodné pro případnou účast na celorepublikových či evropských soutěžích. Tréninky a přípravy jsou v plném proudu. Držte nám tedy pěsti. Místní je uvidí na tradičním dni tance na Velkém náměstí v Kroměříži 23. června. Přijďte se přesvědčit sami, co se všechno s hůlkou dá zvládnout!

Jaký je podle vás v současné době zájem patřit mezi mažoretky?

Myslím, že zájem o mažoretkový sport je v současnosti rozhodně větší než dříve, což je vidět i na množství nově vznikajících týmů. Kostýmy jsou nádherné, výkony dechberoucí a pro diváka je to úchvatná podívaná, která se jen tak nevidí. To přece u mladých děvčat při výběru sportu musí být velmi motivující. Zájem tedy určitě je, ale úspěchy nejsou nikdy zadarmo. I v tomto sportu platí, že ne každý je dostatečně trpělivý a důsledný při tréninku, aby při něm vydržel. Zúročení náročné přípravy za výsledné úspěchy však za to stojí! 

Kdy bude probíhat nábor do vašeho týmu?

V letošním roce bude nábor nových členek týmu probíhat 31.5.2018 od 17.00 - 18.30 hodin a 14.6.2018 od 17.00 - 18.30 hodin v tělocvičně Gymnázia Kroměříž na Masarykově náměstí. Těšíme se na dívky ve věku 5-8 let a zkušené mažoretky ve věku 9-14 let. Další informace o našich mažoretkách je možné získat na https://infinitykm.webnode.czwww.facebook.com/MazoretkyInfinity/, kontaktovat nás můžete také na adrese infinitykm@seznam.cz a telefonu 720 967 507.