Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Speciální povolební zpravodajství - v sobotu od 13:30 na Radiu Kroměříž

01.10.2018


SOBOTA 6. ŘÍJNA 2018 - SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ A ŽIVĚ VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB. 

Poslouchejte od 13:30 do 18:00 hodin, hned po 14. hodině přineseme první předběžné výsledky, zajímavosti a statistiky především z našeho regionu. 

VOLEBNÍ KUCHAŘKA: 

1) Kde a kdy volit - volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin. První den hlasování skončí ve 22 hodin. V sobotu budou otevřené od 8 do 14 hodin.

2) Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let a je přihlášen na místě, kde volí, k trvalému pobytu.
 
3) Volit může i občan jiného státu, jemuž to přiznává mezinárodní úmluva, který dosáhl alespoň druhý den voleb osmnácti let, má na daném místě trvalý pobyt a je zapsán v dodatku stálého seznamu voličů.

4) Volič je povinen prokázat volební komisi totožnost a státní občanství, a to platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. 

5) Občané města mají možnost si do 3. října ověřit na oddělení evidence obyvatel, které spadá pod místo, kde má volič trvalé bydliště, zda jsou zapsáni v seznamu voličů, a případně mohou požadovat nápravu. 

Jak na samotné hlasování:

1)     Hlasovací lístek je společný pro všechny volební strany. Každý volič jej společně s poučením dostane nejpozději do 2. října do místa svého trvalého bydliště. Pokud se výjimečně stane, že volič hlasovací lístek neobdrží, dostane jej ve dnech voleb ve volební místnosti.

2) Na lístku je možno označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu, které tak dají všechny hlasy. 

3) Další možností je označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem konkrétního kandidáta. Maximální množství kandidátů, které takto můžou podpořit, se liší dle obce, ve které probíhají volby (např. Kroměříž max. 27, Holešov a Otrokovice max. 23, Zlín max. 41 nebo Bystřice pod Hostýnem max. 21)

4) Oba postupy lze také kombinovat, tj. označit jednu volební stranu a v rámečcích před jmény další kandidáty z jiných stran a hnutí. Označená volební strana v takovém případě dostane tolik hlasů, kolik po spočítání jednotlivě volených kandidátů zbývá do celkového počtu maximálního množství kandidátů, které lze volit)

5) V případě, že dojde k označení celého uskupení a navíc taky v rámci té samé strany i k označení jednotlivých kandidátů, je hlas platný, ovšem na křížky u kandidátů se nepřihlíží.

6) Ve volební místnosti dostanete prázdnou úřední obálku a musí se odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, tedy za plentu. Tam správně je třeba správně označit vybrané kandidáty. 

7) Pokud chcete, aby byl Váš hlas opravdu platný, je nutné křížkovat. Určitě nekroužkujte a nepoužívejte ani fajfky a jiné znaky.

8) Lístek je také potřeba vložit do správné obálky, kterou dostanete, jak bylo řečeno, při vstupu do volební místnosti. Následně svůj hlas vhoďte do viditelně označené a zapečetěné volební urny.


Neplatné varianty:

1) Váš lístek se stává neplatným, pokud označíte na hlasovacím lístku více kandidátů, než má zastupitelstvo. Do kroměřížského se volí 27 zastupitelů, proto maximální počet zvolených jmen musí být 27, do zlínského 41 a proto jich může být maximálně 41, apod.

2) Neplatná varianta hlasování je také ta, při které dojde k označení dvou volebních uskupení. (Je možné označit pouze jedno a nebo žádné, pokud volič označuje pouze jména jednotlivců).

3) A pro úplnost je nutno uvést, že neplatným lístkem je i ten nevyplněný.