Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Historické město roku – Uherské Hradiště postoupilo do národního kola

17.03.2025

Druhý rok po sobě vyhrálo Uherské Hradiště krajské kolo soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a postoupilo do národního kola, ve kterém města bojují o titul Historické město roku.

Do finále soutěže v péči o městské památkové zóny a rezervace se letos spolu s Uherským Hradištěm dostalo ještě dalších 14 míst. Uherské Hradiště již v minulosti bylo vyhlášeno Historickým městem roku, a to za rok 2011. Žádné z měst však dosud nezískalo tento titul podruhé. Vítěz za loňský rok bude znám v dubnu.

„K procesu regenerace městské památkové zóny se město přihlásilo svým programem už v roce 1992 a myslím si, že na sebe může být pyšné, protože každý rok projde obnovou některá z nemovitých kulturních památek a zároveň jsou připravovány projekty a záměry na akce v dalších letech,“ informovala místostarostka města Pavlína Jagošová.

Přes to, že se obnova památek v loňském roce neprojevila přímo ve veřejném prostoru, její význam je nemalý. Podstatná část dotace Ministerstva kultury ve výši 1,35 milionu korun přispěla k sanaci vlhkosti v přízemí Staré radnice v Prostřední ulici, další část pak posloužila k restaurování dveří v domě Portal na Masarykové náměstí. V roce 2024 nechalo město také zrestaurovat sochu sv. Jana Nepomuckého, načež ji přemístilo na odpovídající místo, k řece Moravě.

Stará radnice v Prostřední ulici.jpg

Stará radnice v Prostřední ulici


„Mimo péče o samotné památky se při vyhodnocení soutěže se bere v úvahu také péče o veřejný prostor památkové zóny, celková péče o obyvatele a návštěvníky města, boj s vizuálním smogem nebo třeba i to, jak památky a zóna ožívají. Například v bývalé synagoze, která je sídlem Knihovny Bedřicha Beneše, proběhla modernizace osvětlení, ale i ta přispěla k maximálnímu využití památky,“ zmínila místostarostka Jagošová. Podle ní je nedílnou součástí hodnocení v krajském kole i finanční podíl města na obnově památkových objektů, celková koncepce regenerace a péče o podobu chráněného území.

Uherské Hradiště má mezi historickými sídly své pevné místo. Péče o kulturní dědictví je pro město  dlouhodobou prioritou a o své památky se stará příkladně. „Každý úspěch a každé ocenění můžeme vnímat jako uznání za  snahu uchovat památky pro budoucí generace. Tím cennější, že Uherské Hradiště obstojí i v konkurenci větších historických měst. Osobně beru péči o historické památky jako závazek, protože když se o ně nepostaráme my, necháme tím dluh těm, kdo přijdou po nás. Každoročně slavíme Dny evropského dědictví – otevřených památek, a také v rámci cestovního ruchu nabízíme návštěvníkům města, aby si památky prohlédli, užili si je, prožili zde výjimečné chvíle, poznali kulturu našeho města. Také proto máme povinnost neustávat v úsilí, aby si památky udržely svou hodnotu a nechátraly,“ sdělil starosta města Stanislav Blaha.

Zdroj: Město Uherské Hradiště