17.11.2023
Kroměříž
Několik desítek Kroměřížanů si 10. listopadu položením věnců na hřbitově u památníku obětem první a druhé světové války připomnělo válečné veterány. Jejich hrdinství uctili představitelé radnice v čele se starostou Tomášem Opatrným, zástupci Armády České republiky, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů ČR a Československé obce legionářské. „Děkuji každému, kdo vzpomínkou nebo přispěním do sbírky na podporu válečných veteránů uctí jejich památku,“ uvedl Opatrný.
Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne, kdy bylo roku 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Symbolem válečných veteránů je květ vlčího máku, který ve velkém množství vyrostl právě na bojištích a hrobech vojáků padlých v první světové válce. Lidé mohou veterány podpořit koupí umělého květu vlčího máku, přispět do sbírky lze i online na adrese https://www.darujme.cz/projekt/1812.
Předseda Sdružení válečných veteránů ČR ve Zlínském kraji Milan Antoš připomněl, že následky první světové války byly do té doby nebývalé. „Lidstvo se ale bohužel nepoučilo a 1. září 1939 vypukla druhá světová válka, která počtem obětí první světovou válku několikanásobně předčila,“ řekl Antoš. Den válečných veteránů je podle něj dnem smíření, kdy litujeme všech zmařených životů vojáků, ať už bojovali na jakékoliv straně. Antoš připomněl i hrdinství novodobých válečných veteránů, kteří zemřeli při plnění povinností v mírových misích na Balkáně, v Afghánistánu, Iráku a na dalších místech.
Zlín
Slavnostní pietní shromáždění ke 34. výročí Dne boje za svobodu a demokracii, se konalo v pátek 17. listopadu 2023 v 10 hodin u Pomníku obětem totality, nám. Míru 12. V rámci něj pronesli proslovy primátor města Zlína Jiří Korec, náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová a prorektor UTB Marek Kubalčík.
Uherské Hradiště
Uctění Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva začalo v pátek 17. listopadu nejprve tichou vzpomínkou u památníku obětem komunismu u bývalé věznice a pokračovalo tradičním setkáním občanů na akci Zpívání k 17. listopadu u Mariánského sloupu na Mariánském náměstí.
Při 34. výročí sametové revoluce, významného mezníku v novodobých dějinách, který přinesl československým občanům svobodu, zaplnili po 17. hodině obyvatelé města část Mariánského náměstí. Se svým proslovem vystoupil starosta města Stanislav Blaha, dále promluvili také Josef Ondra z Konfederace politických vězňů a studenti Obchodní akademie Uherské Hradiště Nikol Supová a Artur Alves. Hudebně akci doprovodil Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Uherské Hradiště VIVA LA MUSICA pod vedením Jakuba Tomaly.
„Zpětné zrcadlo do historie někdy může svádět k tomu vnímat události jako samozřejmé. Ale vyjít v listopadu do ulic chtělo obrovskou dávku odvahy – jak v roce 1939 proti nacismu, tak v roce 1989 proti komunismu,“ uvedl ve svém proslovu starosta Stanislav Blaha. „O brutálních praktikách minulého režimu víme své. Jeho žijící memento leží v srdci našeho města, jen pár minut odsud - bývalá věznice, která se už zanedlouho promění v Národní památník Věznice Uherské Hradiště. Ten dlužíme všem těm, kteří si tady prošli doslova peklem na zemi. Znovu děkuji všem, kteří jeho vybudování pomohli prosadit. A děkuji také vám všem, kdo jste se dnes sešli pro uctění památky klíčového data naší historie,“ řekl starosta.