Kroměřížská radnice slavnostně odhalila velký model Nové synagogy. Stojí na Komenského náměstí naproti budovy Domu kultury, kde synagoga stála, než ji nacisté před 80 lety zničili. Model bude na náměstí k vidění pravděpodobně do konce září.
Základní kámen Nové synagogy, která byla třetí v historii Kroměříže, položili představitelé Židovské náboženské obce v prosinci 1908 k 60. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na trůn. Zasvěcena byla v roce 1910. Byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Jakoba Gartnera s novorománskými prvky na fasádě a secesními v interiéru. Po deportaci židovského obyvatelstva v roce 1942 byla vydrancována a následně vyhozena do povětří německými ženisty.
Vůči vlivům počasí odolný model o rozměrech zhruba dva krát 2,4krát 2,4 metru vytvořil Jan Bašta z Dobříše ve Středočeském kraji. Obnášelo to stovky hodin práce zejména kvůli řadě detailů, které se musely vytvořit pomocí 3D tiskáren. Vycházel z dobových plánů, aby podoba modelu byla co nejvěrnější. Podobnou práci umělec, který má na kontě mimo jiné řadu modelů památek, prý ještě nedělal.
Město k připomenutí výročí vypálení synagogy připravilo akci Židé v Kroměříži, které se zúčastnila i velvyslankyně Státu Izrael v České republice Její Excelence Anna Azari. Kromě odhalení modelu Nové synagogy, přednášky na téma židovská historie města, koncertu klezmerové kapely Simcha a promítání filmu Musíme si pomáhat akce zahrnovala také odhalení dalších čtyř kamenů zmizelých.
Připomínají osudy rodiny Herzovy, která žila ve Vrchlického ulici. Otto Herz byl zavražděn v roce 1940 v Buchenwaldu, jeho sestry Greta, Anna a Olga v roce 1942 v Malém Trostinci. Greta Friedová (rozená Herzová) vedla oblíbený krejčovský salon, Anna se starala o účetnictví a Olga obstarávala domácnost. Otto Herz byl aktivním účastníkem společenského života města, hrál ochotnické divadlo a pomáhal organizovat letní tábory pro nemajetné a nezaměstnané. Tradici pokládání kamenů zmizelých před domy, ve kterých žily oběti holocaustu, založil v roce 1992 německý umělec Gunter Demnig. Jím navržené a do dlažby pokládané kameny jsou známy pod německým názvem Stolpersteine – obrazně řečeno kameny, o které se má zakopnout. Kameny mají ukázat, že oběti holocaustu nebyly jen bezejmenná masa, ale že jsou za nimi konkrétní lidé. V Kroměříži je již 19 kamenů zmizelých.
Židé žili v Kroměříži už od počátku 14. století. Na konci 19. století jich zde bylo na 800, v roce 1930 se ale k judaismu hlásily už jen necelé čtyři stovky obyvatel města. Židé obývali zejména dnešní Moravcovu a Tylovu ulici, jednalo se o uzavřené ghetto s asi 40 domy. Komunita byla zničena v roce 1942. Po druhé světové válce, kterou nepřežilo 268 židovských obyvatel Kroměříže, byla komunita obnovena, ale později pro nízký počet členů změněna na sbor věřících. I ten ale po roce 1980 zanikl.
Zdroj: Město Kroměříž