Rekordní počet 119 446 návštěvníků využilo letos během turistické sezóny, tedy od května do září, možnosti prohlédnout si sakrální památky Zlínského kraje, a to díky projektu Otevřené brány. Od roku 2009 ho Zlínský kraj realizuje ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým, obcemi a městy regionu, jednotlivými farnostmi, Cyrilometodějskou teologickou fakultou v Olomouci, Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy a dalšími spolupracujícími partnery.
„Podstatou projektu je snaha bezplatně představit co nejširší veřejnosti významné církevní památky s výkladem odborně vyškolených průvodců,“ připomenul krajský radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a spolupráce s církvemi Ladislav Kryštof.
Památky, které se do projektu Otevřené brány zapojily na Kroměřížsku:
Sv. Hostýn - bazilika Nanebevzetí Panny Marie
Kroměříž
- kostel sv. Jana Křtitele
- kostel sv. Mořice
- kostel Nanebevzetí Panny Marie
Holešov
- kostel Nanebevzetí Panny Marie
- kostel sv. Anny
Chropyně - kostel sv. Jiljí
Rajnochovice - kostel narození Panny Marie a svaté Anny
„Je potěšitelné, že všichni, kdo se do Otevřených bran zapojili a zúčastnili se také vyhodnocení letošní sezóny, spontánně hodnotili své zkušenosti s projektem kladně. Důkazem opodstatněnosti této iniciativy je stále výrazně stoupající návštěvnost. Pozitivní je také to, že kostely objevily děti, které do nich přicházejí například formou školních exkurzí s výkladem přizpůsobeným tak, aby byl pro mládež zajímavý,“ konstatoval radní Kryštof.
„Také bylo kladně hodnoceno to, že se ustanovilo pevné jádro průvodců, zejména z řad studentů, kteří jsou jazykově vybavení a dokáží k návštěvníkům přistupovat nápaditě, kreativně a s citem pro atmosféru konkrétní skupiny,“ řekl Ladislav Kryštof.
Z celkového počtu 119 446 letos evidovaných návštěvníků bylo 104 820 z České republiky a 14 626 ze zahraničí. Pro srovnání: v roce 2009, kdy projekt začínal, kostely s průvodcem navštívilo asi 40 000 návštěvníků. Při rozjezdu Otevřených bran bylo do projektu zapojeno 9 kostelů, letos jich bylo již 22.
„Zatímco Zlínský kraj financuje školení, propagaci a částečně též odměny 126 vyškoleným průvodcům, farnosti organizují průvodcovskou činnost, doprovodné programy a administrativní záležitosti. Města a obce se na místní úrovni podílejí na propagaci a spolufinancují odměny průvodců,“ vysvětlil rozdělení rolí mezi jednotlivými partnery radní Kryštof.
Zlínský kraj pro Otevřené brány v roce 2013 uvolnil částku 420 000 korun.
O školení průvodců se postaral profesor Miloslav Pojsl a docent Peter Tavel, oba z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, a vedle nich také odborný pracovník oddělení památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje Aleš Naňák.
zdroj: Krajský úřad Zlínského kraje