Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Kroměřížský rodák Bořivoj Navrátil by oslavil 80

26.09.2013


Bořivoj Navrátil se narodil 26. září 1933 v Kroměříži v dnes již zbouraném domku na území komplexu později známého jako Pal-Magneton, tehdy První kroměřížské strojírny a slévárny Ignáce Lorenze, kde Navrátilův otec pracoval jako prokurista. Ve třech letech mu zemřela maminka, po roce se zastřelil jeho psychicky zhroucený otec. Bořivoje a jeho bratra se ujala jejich teta, otcova sestra, s níž se po válce přestěhovali do Jihlavy, aby unikli zášti sousedů. 

Divadlu se začal věnovat jako ochotník, poté vystudoval JAMU. Profesionálně začal hrát v Českém Těšíně. V roce 1961 přešel do Národního divadla, kde strávil dalších 31 let. Byl často obsazován do vedlejších rolí ve filmu i televizi. 

Po listopadu 1989 nastaly ve vedení Národního divadla radikální změny. Přišel jiný styl práce a jiný repertoár, se kterým Bořivoj Navrátil nesouhlasil. Jak sám říká, hrál s lidmi, se kterými nechtěl hrát, ve hrách, které mu nic neříkaly. V roce 1992 se proto rozhodl dát v Národním divadle výpověď. Odejít v 59 letech z první scény na volnou nohu bylo v té době nezvyklé a odvážné.

Od 90. let vystupoval s Divadelním spolkem Kašpar.

Se jménem Bořivoje Navrátila je nerozlučně spjata představa holé hlavy. Může za ni Miroslav Macháček, který kdysi herce obsadil do postavy Vynálezce v inscenace Čapkovy hry Ze života hmyzu. Vnukl Navrátilovi myšlenku, že na černé scéně se bude vyholená bílá hlava vyjímat majestátně. Herci se nový vzhled zalíbil a už u toho zůstal. Vyřešil si tak problém s nastupující plešatostí. Díky vyholené hlavě dostával později jak v divadle, tak i v televizi role nejrůznějších darebáků.

Pokud jde o film a televizi, obě média začala Navrátila využívat od začátku 70. let, kdy se dostal do povědomí režisérů díky svému působení v Národním divadle. V následujících desetiletích býval pravidelně obsazován, nicméně téměř výhradně v menších rolích. Kvůli serióznímu vzhledu hrál často lékaře - například ve snímcích UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE, POZOR VIZITA, SESTŘIČKY nebo v ruském filmu TOLSTOJ. Díky vyholené hlavě si několikrát zahrál i kriminálníky, kupříkladu v jednom z dílů seriálu TŘICET PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA. Ve filmové trilogii o pravěkých lidech OSADA HAVRANŮ, NA VELIKÉ ŘECE a VOLÁNÍ RODU ztvárnil postavu kupce Gera. Divákům ale utkvěl v paměti nejspíš rolí předsedy Světové rady v seriálu NÁVŠTĚVNÍCI a jako podivínský knoflíkář Jiří ve filmu Petra Zelenky KNOFLÍKÁŘI.

Samotnému Navrátilovi se patrně zapsalo do paměti natáčení snímku SAGARMATHA z konce 80. let o horolezecké výpravě na Mount Everest. Nechal se zlákat představou exotických exteriérů a přijal roli náročnou na fyzickou kondici, protože se natáčelo v autentických podmínkách základního tábora v nadmořské výšce 5000 metrů. Bořivoj Navrátil dostal vysokohorskou nemoc a kvůli otoku plic málem zemřel. Jen s největším vypětím sil se celých 13 dní dostával zpátky do civilizace a dalších 6 měsíců čelil vážným zdravotním potížím.

Vedle natáčení a divadelnímu jevišti se systematicky věnuje také práci v dabingu a především v rozhlasu, kde se zabývá přednesem literárních pásem. V minulosti se také dvacet let věnoval pedagogické práci na konzervatoři.

Bořivoj Navrátil zemřel 31. října 2011 po dvouletém boji s rakovinou tlustého střeva. 

zdroje: redakce, Česko-Slovenská filmová databáze, Wikipedie
foto: Bontonfilm