Devětadvaceti vlastníkům půdy se nelíbí návrh plánu péče o Přírodní památku Morava - Chropyňský luh. Z téměř 800 hektarů, převážně lesních a zatravněných pozemků, včetně orné půdy, by se měla stát lokalita pro chráněný rostlinný a živočišný druh. Podle zemědělců je tam ale díky jim.
Plán péče podle nich půdu znehodnotí a budou za ni bojovat. V podtextu všeho podle informací týdeníku
5plus2 navíc stojí i mnohaletý
konkurenční boj o těžbu štěrku. Lokalita se Záříčskými loukami byla před lety vyhlášena za chráněné území
Natura 2000 a nyní má být povýšena na
přírodní památku. Z několika desítek vlastníků podalo
námitku na její péči hned
29 stran, mezi nimi města, obce, Lesy ČR a také zemědělci.
"Jako vlastník nesouhlasím s tím, že mi nařízení úředníků znehodnotí půdu. Plán péče mimo jiné ukládá to, že se na této půdě dva roky nesmí síct tráva. Může to znamenat, že ani chráněné druhy tam už za tu dobu nebudou," upozorňuje jeden ze zemědělců Antonín Stojan. Jeho slova o tom, že hospodaření na polích a loukách ohroženému druhu prospívá, potvrzuje také ředitel chropyňského Agroječmínku Petr Nevařil.
Na tahu s Chropyňským luhem je nyní oddělení ochrany přírody a krajiny Zlínského kraje, které má všechny námitky na stole. "Momentálně se nacházíme ve fázi připomínkování, námitky běží," potvrdil vedoucí oddělení Jaroslav Hrabec. "Nové nařízení vlády nám ale umožňuje lokální ochranu, takže za chráněnou památku bude vyhlášeno 96 hektarů zářičských luk. Na území jsou různé druhy chráněných živočichů, především pak Ohniváček černočárý, což je evropsky chráněný motýl," upozornil Hrabec.
Dopad Chropyňského luhu by v konečné fázi měl i na další činnosti člověka. Vedle zvýšení nezaměstnanosti by občané Chropyně a Zářičí kupříkladu museli omezit pohyb na těchto loukách. "Spousta agrodružstev by musela propouštět a nám by to znemožnilo další rozvoj města a rozšíření za bytovou částí lázní, pod Pazdernou nebo Oujezdy. Nesouhlasíme s plánem péče o tuto krajinu a chceme, aby tohle velké území bylo z chráněné oblasti vyňato. Snad celá věc nedospěje až k soudu," doufá pak starostka Chropyně Věra Sigmundová.
Na základě aktuální situace už ostatně svolala na městský úřad všechny strany, které námitku podaly. Výživná porada a diskuse na téma, co dál, pak proběhla včera. Stejně jako chropyňská starostka i majitel 70 hektarů Antonín Stojan doufá, že se do situace vloží hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a 29 majitelům orné půdy a lesních i zatravněných pozemků nakonec pomůže. "Podle litery zákona má právo celou věc přezkoumat a nechat Naturu 2000 znovu zmapovat. Budeme jej dopisem žádat, aby situaci řešil," potvrdil Stojan s tím, že společně s dalšími aktéry je ochoten jít třeba až k soudu.
foto: Lesy ČR