Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Kroměřížská nemocnice nabízí špičkovou ORL péči

18.06.2018


Více jak 500 specialistů na ušní, nosní a krční medicínu – lékařů z Prahy, Brna i Ostravy, se účastnilo od středy 13. do pátku 15. června výročního 80. kongresu České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, který se konal v Kroměříži. ORL oddělení Kroměřížské nemocnice se vypracovalo v posledních dvou desetiletích do pracoviště nadregionálního významu, a stalo se centrem, které provádí prakticky celé spektrum ORL operací, od štítné žlázy, nádorů hlavy a krku až po mikrochirurgické operace ucha i hlasivek.

O tom, jak může i okresní ORL oddělení suverénně přesáhnout hranice regionu hovoříme s jeho primářem MUDr. Ivanem Párem a také s předsedou představenstva nemocnic Zlínského kraje MUDr. Radomírem Maráčkem.

Jak se vám podařilo přivést celonárodní kongres v oboru ORL a chirurgie hlavy do Kroměříže?

Ivan Pár: Je to výsledek naší dlouhodobé práce. Na přelomu tisíciletí se v Kroměřížské nemocnici provádělo okolo dvou set otorinolaryngologických operací v narkóze, dnes jsme přibližně na sedminásobku. Podařilo se nám zavést řadu výkonů, které se tady do té doby neprováděly, přibylo tedy i lékařů v terénu, kteří k nám rádi odesílají své pacienty. Stali jsme se tak v mnoha směrech nadregionálním pracovištěm. Chtěli jsme kolegům v oboru dát vědět, kam se posouváme, pořádali jsme tedy každý rok konference pro sto až sto padesát lidí z regionu střední a jižní Moravy a zvali jsme na ně špičkové otolaryngology z Ostravy, Brna i Prahy. Před čtyřmi lety se mě vědecký tajemník naší společnosti profesor Pavel Komínek zeptal, jestli bychom se nebáli uspořádat u nás celostátní sjezd otolaryngologů. Nejsem moc bázlivý, a máme co ukázat, proto jsem na nabídku kývl.

Jak jste s průběhem třídenního kongresu, který právě skončil, spokojení?

Ivan Pár: Proběhl výborně. Účast byla velmi dobrá, přijelo přes pět set specialistů včetně největších špiček v oboru. Byli tu šéfové velkých klinik, zástupci nejvýznamnějších pracovišť a také řada terénních otolaryngologů. Vybrali jsme dvě nosná témata - onkologická onemocnění hlavy a krku a rinologii. Onkologií včetně operací nádorů hrtanu, štítné žlázy a dalších oblastí hlavy a krku se naše pracoviště hodně zabývá, úzce v tomto směru spolupracujeme se Zlínem. Co se týče rinologie, tedy onemocnění nosu a vedlejších nosních dutin, lidé s těmito potížemi tvoří rovněž velkou část pacientů na ORL pracovištích. S průběhem kongresu jsem velmi spokojený. Uspořádat odbornou akci na této úrovni, to je samozřejmě velmi dobrá vizitka i pro Kroměřížskou nemocnici.

Dá se i na menším pracovišti dělat medicína na nejvyšší úrovni?

Ivan Pár: Samozřejmě dá, ale podmínkou je to, aby člověk přenesl zkušenosti z většího pracoviště. Já jsem si zkušenosti přinesl z velkých klinik v Brně, kde jsem pracoval před příchodem do Kroměříže. Je obtížné začínat a naučit se něco na segmentu stotisícového okresu, to je opravdu jen základ otolaryngologie. Na našem pracovišti máme asi jen třetinu pacientů z Kroměřížska, všichni ostatní jsou z jiných okresů. Právě díky velké spádovosti a nárůstu pacientů jsme se za vypracovali na špičkové pracoviště. Některá oddělení v okolí postupně zanikla a soukromí lékaři potřebují posílat své pacienty tam, kde mají jistotu, že dostanou kvalitní péči. Nás samozřejmě těší, že je to do Kroměřížské nemocnice.

Je tedy v pořádku, že pacienti musejí za zdravotnickou péčí cestovat?

Ivan Pár: Je to nezbytné. Myslím si, že taková filozofie krajského zdravotnictví je správná. Když se nějaké oddělení pouze drží při životě, ale chybí zde personální zajištění, není pak možné udržet erudici kolektivu dvou nebo tří lidí na patřičné úrovni. Pro pacienty je daleko bezpečnější dostat se na pracoviště, kde mají jistotu, že je bude operovat zkušený operatér, i když je to o třicet kilometrů vzdálenější.

Krajskou otorinolaryngologickou péči budou tedy pokrývat pracoviště ve Zlíně a Kroměříži?

Ivan Pár: Je to přirozený vývoj, a už to tak v podstatě funguje. Ve Zlíně je primář Martin Světlík, který přišel z motolské ORL kliniky a je špičkový ORL chirurg. Pro mě je výhoda, že jsem přišel z velkých brněnských pracovišť, takže se vzájemně doplňujeme. Důležité je samozřejmě hlavně personální zajištění. Mladí lékaři jdou tam, kde se něco naučí a vítají vzdělávání třeba i formou dočasných odborných stáží na renomovaných pracovištích. V ORL odbornosti lídrovi v kraji Kroměřížské nemocnici zdatně sekunduje Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku v Baťově nemocnici se kterým tvoří silný, spolupracující a vzájemně se doplňující tandem.

Máte už konkrétní představu, jaký je zájem lékařů v jednotlivých nemocnicích Zlínského kraje o odborné stáže „na zkušenou“ na těch pracovištích, kde je jejich obor na vyšší úrovni?

Radomír Maráček: Při setkání s primáři jednotlivých oborů se toto téma diskutovalo a zájem projevili téměř všichni. Při dalších setkáních budeme řešit už konkrétnější témata a nastavíme systém vzájemné spolupráce. Primáři se budou setkávat 4x ročně pokaždé v jiné nemocnici. Očekávám, že to následně povede i k stážím dalších lékařů nejen během přípravy na atestace, což se standardně děje už nyní.

V jakých oborech se primáři z jednotlivých oddělení krajských nemocnic domlouvají na konkrétní spolupráci?

Radomír Maráček: Nejdále jsme v traumatologii. Tam proběhly schůzky ve všech nemocnicích a do konce června budeme mít jasno, jak péče v tomto oboru bude v jednotlivých nemocnicích probíhat. Předpokládá se spolupráce na pohotovostních službách.

Jaké výhody tato spolupráce přinese - pacientům, zdravotníkům i nemocnicím jako takovým?

Radomír Maráček: Důležité je sjednocení postupu a také tvorby léčebných standardů. Z hlediska přínosu pro pacienty je velmi významné to, že si lékaři vzájemně předávají zkušenosti a společně konzultují léčebné postupy. Tato jejich úzká oborová spolupráce je pro pacienta ve výsledku vždy podstatná. Přinese vyšší kvalitu péče, méně komplikací a méně opětovných hospitalizací. V konečném důsledku je to pak pro pacienty, zdravotníky i nemocnice mnohem efektivnější.

Zdroj: Zlínský kraj