Od 15. července začala platit nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která mění některé podmínky pro udělování povolení ke kácení dřevin. Největší novinkou je skutečnost, že už není nutné žádat o souhlas ke kácení stromů, které rostou v zahradách.
„Zahradou je však podle této vyhlášky míněn pouze pozemek v zastavěném území obce, který je u rodinného nebo bytového domu ve smyslu stavebního zákona a který je oplocený a nepřístupný veřejnosti. Všechny tyto podmínky musí být splněny současně. Nestačí tedy, že pozemek je oplocený a je na něm třeba zahradní chata. A je jedno, jak je pozemek zařazen podle katastrální vyhlášky," upozornila vedoucí odboru životního prostředí kroměřížské radnice Božena Ševčíková. I nadále také platí, že bez souhlasu úřadu lze kácet stromy o obvodu kmene do 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí (pokud nejsou součástí stromořadí nebo významného krajinného prvku) a zapojený porost dřevin do plochy 40 čtverečních metrů.
Naopak kácení ostatních stromů, které mají ve výšce 130 cm obvod kmene větší než 80 cm, je možné i nadále pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody. „Stejně tak je nutný souhlas pro kácení stromů bez ohledu na velikost, které jsou součástí stromořadí, tj. souvislé i nesouvislé řady nejméně 10 stromů, nebo významného krajinného prvku, např. břehového porostu," vysvětlila Božena Ševčíková. Novinkou je nezbytný souhlas pro kácení dřevin v tzv. zapojeném porostu na ploše větší než 40 m2 . „Doposud se souhlas týkal pouze porostů keřů, teď to platí i pro plochy, porostlé mladými stromy o malém obvodu kmene, které se ale ve svých korunách dotýkají nebo překrývají. Jsou to třeba různé remízy a porosty na mezích, většinou jsou to nálety mladých dřevin," dodala vedoucí odboru životního prostředí.
Zdroj: Město Kroměříž
ilustrační foto