Letošní dlouhá zima a deštivé jaro se projevily na stavu památné platanové aleje v Bystřici pod Hostýnem. Během týdne od 10. 6. začaly ze stromů opadávat listy tak jako na podzim. Příčinou padání listí je houba Apiognomonia veneta. V období vlhkého počasí se patogen pomocí spor rychle šíří, zvláště pokud jsou stromy blízko sebe. Uvedená choroba napadla v letošním roce ve zvýšené míře i platany v Kroměříži a Brně.
Mikroskopická houba A. veneta je nečastějším houbovým patogenem vyskytujícím se na platanech nejen v České republice, ale také v dalších částech Evropy a Ameriky, kde se tyto stromy pěstují. V našich podmínkách škodlivost houby není obecně tak významná jako v oblastech s teplejším a vlhčím klimatem, kde tento patogen platany velmi silně poškozuje. V České republice se vyskytuje místně a nepravidelně a většinou nezpůsobuje vážnější škody.
Infekce platanů se projeví na jaře usycháním pupenů, výhonů a později i celých listů. Houbou napadené listy mají hnědé nekrotické skvrny nepravidelného tvaru. Skvrny se vyskytují podél středního nervu listu a větších žilek. Nekrotické skvrny později často splývají a spojují se přes prostor mezi žilkami. Listy následně opadávají. Z listů se houba šíří přes řapík do pletiv letorostů. Jestliže se infekce dále nerozšiřuje, vzniklé ranky zarůstají kalusem, až se úplně uzavřou. A. veneta přezimuje na opadaných listech a na kůře napadených částí mladých větví.
Platanová alej v Bystřici v takovém míře ještě napadena nebyla. Opakované infekce během celého vegetačního období a několik let po sobě mohou způsobit defoliace, ve vážnějších případech oslabení stromu a v extrémních případech i vážné poškození stromu. V současné době probíhající plánované ošetření platanové aleje, kdy je prováděn zdravotní a bezpečnostní ořez, není opatřením proti uvedenému patogenu. Účinným opatřením by byl pouze postřik, který v potřebném rozsahu není prakticky proveditelný.