U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského „Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso. Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů vám dokáže, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Jára Cimrman.
Po 120 letech zaskví se tyto hudební poklady na festivalu Prague Proms ve světové premiéře pod jménem svého pravého tvůrce.
Přímý přenos tohoto slavnostního koncertu můžete shlédnout v sobotu 13. července od 20 hodin v kroměřížském kině Nadsklepí. Hraje Český národní symfonický orchestr pod vedením Libora Peška. Slovem budou provázet přední češtícimrmanologové Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta.
Přímý přenos koncertu z Obecního domu v Praze - ve vysokém rozlišení obrazu i zvuku - je pořádán ve prospěch Centra Paraple, charitativní organizace, která pomáhá fyzicky postiženým najít cestu zpět do kvalitního života.
PROGRAM
Johann Strauss – Netopýr, předehra
Cimrmanova cesta k operetě
Eduard Künneke – Dobrou noc, milá dívenko má (Bratránek z Batávie)
Franz Lehár – To je směšné, cha… Mein Herr Marquis (Netopýr - … Adele)
Rudolf Piskáček – Ty české panenky (Perly panny Serafínky)
Cimrmanův rýmový aparát
Oskar Nedbal – Blondýnky něžné (Polská krev)
Oskar Nedbal – Vinobraní, předehra
Umělecká loupež
Johann Strauss – Vilja-Lied (Veselá vdova)
Franz Lehár – Líbám, ženy, vás tak rád (Paganini)
Johann Strauss – Das eine kann ich nicht verzeihen (Vídeňská krev)