Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

OBJEVUJTE KROMĚŘÍŽSKO / Tipy 4. - 10. 3. 2024

04.03.2024

Je tady březen a s ním přichází i zbrusu nové tipy na výlety, procházky i akce v regionech Zlínského kraje v našem pořadu OBJEVUJTE ... Jako první přichází se svými tipy Kroměřížsko

PROCHÁZKA LUBNÁ - PŘEHRADA A MOŘSKÉ OKO
Pokud hledáte inspiraci na příjemnou zimní procházku mimo davy turistů, doporučujeme vydat se nedaleko Kroměříže do Chřibů - konkrétně do okolí přehrady v Lubné. Pohybovat se budete po značených, ale také z velké části po neznačených lesních cestách. Pokud není zrovna sníh nebo namrzlo, cesta lesem je blátivější a je třeba počítat s vhodnou obuví. Od přehrady v Lubné se vydejte doleva do kopce po vyšlapané pěšince. Po pár stech metrech vstupte do lesa s názvem Drátěná a dojdete k závoře, která je zde kvůli neukázněným motoristům. Pěší ale projít mohou. Po místy blátivé cestě budete míjet lesní školku i několik spadlých stromů. Když dojdete hlouběji do lesa, uvidíte i značenou Spáčilovu naučnou stezku. Po asi půl kilometru dojdete k vodní ploše, nesoucí název Mořské oko. A proč právě tento název? Pro neustálou vlhkost a zrádné bahnité břehy...

Po celý rok vyvěrá v tomto místě ze země voda. Povídá se, že je jezírko bezedné a ve svých hlubinách je spojeno s moři a oceány, na rozdíl od ostatních mořských ok vzniklých v zatopených lomech nebo v horských prohlubních a majících pevná dna. K bažině se váže několik pověstí doložených vyprávěním pamětníků, kteří je slyšeli v ústním podáním od svých předků. Všechny tři pověsti si přečtěte na našem webu, kde najdete i přesnou trasu se zakončením v Kostelanech, které jsou od Lubné už jen kousek. 

Kompletní výlet i s trasou ZDE.

VÝSTAVY V MUZEU KROMĚŘÍŽSKA
V letošním roce se určitě vypravte do Muzea Kroměřížska, kde se již konají nebo připravují  atraktivní výstavy. Program zaujme milovníky archeologie, přírody, etnografie i umění. Slibuje poznání a zábavu pro celou rodinu, na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti.
Hned první dvě nové výstavy jsou věnovány umění. Evropu z výšky si můžete prohlédnout na putovní výstavě dronových fotografií Tomáše Neuwirtha Evropa z ptačí perspektivy, která se koná do 17.  března. Výstava zachycuje známá i méně známá místa z 12 evropských zemí. 
Druhou umělecky laděnou výstavou jsou Barevné světy Tomáše Vosolsobě, který je jednou z nejvýraznějších osobností výtvarné scény druhé poloviny 20. století. Výstavu je možné shlédnout od 1. března do 2. června. Svým dílem umělec neprogramově navázal na fantazijní práce surrealistů první poloviny 20. století, vliv na něj měla mimo jiné i vlna pop-artu. Na této výstavě uvidíte na šest desítek obrazů, které ukážou přehled jeho celoživotního díla.
Od 12. dubna se můžete těšit na výstavu Někdo to rád sušené, která představí unikátní historické exponáty doplněné hravými interaktivitami, například modelem zmenšené tradiční sušárny ovoce.

O dalších novinkách na letní sezónu v Muzeu Kroměřížska se dočtete na webu Kroměřížska nebo na www.muzeum-km.cz

HOŠTICE A ZDISLAVICE - HRABĚNKA DUBSKÁ
Stranou rušných cest, daleko od míst prošlapaných nohami turistů, na začátku staré kaštanové aleje, stojí v romantickém parku nenápadný zámeček. Najdete ho v Hošticích, vesničce na Kroměřížsku, na území Hříběcích hor. Hoštice patří k nejstarším obcím na úpatí Litenčické pahorkatiny. Jejich srdcem byla už někdy ve 12. století tvrz, později přebudovaná na zámeček. Kolem něj časem vyrostla vesnička s kostelem, s nedalekými Zdislavicemi zámek dodnes pojí starobylá a velmi malebná alej s kaštany a ořešáky, která na jaře nádherně kvete a na podzim hýří pestrými barvami.

Na jejím začátku, za kovanou bránou, stojí v nevelkém parku malebný patrový klasicistní zámeček. Ten se v 19. století stal útočištěm Marie von Ebner Eschenbach, hraběnky Dubské. Její jméno u nás známé není, ale v Rakousku ho zná každé malé dítě, stejně jako u nás jméno Boženy Němcové. Právě starou alejí sem pravidelně chodívala hraběnka Marie Dubská, aby se tady mohla věnovat své největší vášni, a to psaní. Marie Dubská se narodila 13. září 1830 ve Zdislavicích. Její dětství bylo poznamenáno ztrátou maminky. Možná i proto Marie utíkala z reality do kouzelného světa příběhů a románů, které z ní udělaly jednu z nejslavnějších německy píšících autorek své doby. Hoštická alej a okolní krajina byly častým svědkem jejích procházek a toulek. Po svatbě žila v Rakousku i v Paříži, proslavily ji romány z venkovského prostředí. Je pochována v rodných Zdislavicích v rodinné hrobce hned vedle zdislavického zámku. 
Její slova jsou: “Nemusela jsem psát, abych mohla jíst. Musela jsem psát, abych mohla žít.”

Více o jejím životě, i o historii hoštického nebo zdislavického zámku, se dočtete na webu Kroměřížska v sekci Panská sídla Hříběcích hor a Kouzlo příběhů Hříběcích hor. 

Zdroj: KROMĚŘÍŽSKO - sdružení pro cestovní ruch, z. s. s podporou Zlínského kraje.
  

Související fotografie