Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Samet v divadle ONLINE představí listopadové události 1989 v tehdejším Gottwaldově

11.11.2020

Deset velmi důležitých dní a jeden velký příběh, který odstartoval nelehkou cestu za svobodou. Nejenom v Praze se psaly novodobé dějiny v listopadu 1989. Sametová revoluce probíhala intenzivně také v dalších městech naší republiky, například i v tehdejším Gottwaldově. Připomeňte si to nejpodstatnější, a to díky projektu Samet v divadle ONLINE.

Asi není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že revoluční dění se naplno rozjelo 17. listopadu 1989 v Praze, kde byli po povolené demonstraci k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol studenti i další občané obklíčeni a zmasakrováni na Národní třídě. Netrvalo dlouho a jenom pár hodin po tomto zásahu zazvonil telefon v gottwaldovském Divadle pracujících, které bylo jedno z prvních “mimopražských”, kde se daly věci do pohybu. Sametová revoluce začala.

A právě tady začíná příběh knihy Samet v divadle, kterou napsal Jakub Malovaný společně s hlavními aktéry Listopadu v tehdejším Gottwaldově – s herci Rostislavem Markem, Ivanem Kalinou, herečkou Helenou Čermákovou, dramaturgyní Janou Kafkovou a scénografem Jaroslavem Čermákem.

Rok po vydání knihy vznikl unikátní projekt, který volně vychází z jejího příběhu. Samet v divadle ONLINE je internetový seriál, který v devíti dílech připomene to nejpodstatnější z revolučního dění v Gottwaldově.

Devět hereček a herců ze zlínského divadla jednotlivé kapitoly – dny od 18. do 27. listopadu načetli.
Zajímavostí je, že se do čtení zapojili herci mladí, kteří v době, kdy na náměstích zvonily klíče, ještě nebyli na světě, případně byli školou povinní a tak o politickém dění neměli přílišné ponětí.

Více ZDE


Související fotografie