Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Chropyni propukne Tvarůžkobraní

11.05.2013

Radio Kroměříž vás zve v sobotu 11. května do areálu FK Chropyně na první ročník Chropyňského tvarůžkobraní. Pod  laskavou záštitou starostky města ing. Věry Sigmundové se po celé odpoledne můžete těšit nejen na lahůdky připravené z pravých olomouckých tvarůžků, ale i na atrakce pro děti, cimbálovou muziku Dubina nebo skupinu Trip. Areálu bude vévodit stánek A.W. Loštice - tradičního výrobce tvarůžků, kde se dozvíte vše o historii a výrobě tohoto typicky voňavého sýru, jeho nepopiratelných zdravotních účincích, a v neposlední řadě objevíte kouzlo tvarůžků v přípravě bezpočtu lahodných pokrmů. 

Vrcholem Chropyňského tvarůžkobraní bude soutěž v pojídání tvarůžků. Celým odpolednem vás bude provázet moderátor Radia Kroměříž Mirek Karásek, který bude zprostředkovávat atmosféru  dění na tvarůžkobraní přímými vstupy do vysílání Radia kroměříž. 

Historie tvarůžků
Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a vesnickým domovem, že nebude možné  nikdy určit chvíli, kdy se poprvé objevily na jídelníčku. I nejstarší zprávy je uvádějí jako běžné jídlo, jak Kuxova zmínka z roku 1452, tak soupis pozůstalosti z Olomouce z roku 1583, kde se poprvé objevuje pojmenování  tvarůžky. Olomoucké trhy, anebo olomoučtí obchodníci pak doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina  se vyráběla v okolních obcích jako „selské tvarůžky“. Na přelomu 17. a 18. století pak postupně vystupují z archivních pramenů zprávy, potvrzující pevné místo tvarůžků  na dobovém jídelníčku. Např. v roce 1601 se v Hradečné u Uničova kopala studna, studnařům se platil 1 zlatý za 1 sáh do hloubky a 2 kopy tvarůžků apod. Tvarůžky slavily úspěch také ve světě. Na světové výstavě ve Vídni v roce 1872 se jim dostalo velkého ocenění.  Železnice pak protkaly celou Evropu a tím otevřely olomouckému tvarůžku nové trhy.

Co je to tvarůžek
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem vyrobeným z odstředěného (odtučněného) mléka. Mají zcela ojedinělou pikantní  chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším  jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků. Olomoucké tvarůžky jsou  stolní sýr. Mají charakteristickou a nezaměnitelnou chuť a vůni způsobenou (proteolytickým) rozkladem bílkoviny  sýra při zrání. Díky svým nutričním hodnotám - nízké energetické hodnotě (tzn. nízkému obsahu tuku) a obsahu  plnohodnotných bílkovin a vápníku, se Olomoucké tvarůžky řadí na první místo mezi sýry.
Při výrobě Olomouckých tvarůžků se nepoužívají geneticky modifikované suroviny. Vyrábějí se bez přídavku syřidel,  barviv, aromat a stabilizátorů. Obsahují alergen – tvaroh vyrobený z pasterizovaného kravského mléka. Neobsahují  látky, které způsobují celiakii a jsou tedy vhodné pro bezlepkovou dietu. Rovněž neobsahují látky způsobující  fenylketonurii.

Více se o pravých a jediných olomouckých tvarůžkách můžete dozvědět na www.tvaruzky.cz. Další zajímavosti o tvarůžkách a podrobnosti o I. Chropyňském tvarůžkobraní se dozvíte ve vysílání Radia Kroměříž.

Související fotografie