Zveme vás do holešovského muzea! Každý prázdninový čtvrtek od 16 hodin pro vás městští muzejníci připravují komentované prohlídky výstavy 100 let muzejnictví v Holešově!
Výstava 100 let muzejnictví v Holešově, ke které se váše také expozice obrazů František Růžička otevřelo Městské muzeum a galerie Holešov po dvanáctileté pauze letos na jaře a veřejnosti zpřístupnilo výběr ze svých sbírek. První výstava představuje čtyři nejvýznamnější sběratele, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj holešovského muzea. Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig a na výstavě jsou vystaveny nejvýznamnější předměty, které městu věnovali nebo prodali. Jedná se především o cenou archeologii a etnografii. Vystaven je například největší klenot muzea – část unikátního bronzového depotu (soubor šperků a keramiky) z Tučap, který v roce 1924 vyoral František Nedbal. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že byl nalezen v téměř neporušeném stavu. Za pozornost rozhodně stojí také kolekce krojovaných vestiček, které prezentují všechny tři etnografické oblasti kolem Holešova, Hanou, Slovácko i Valašsko a barokní meč hraběte Jana Rottala z druhé poloviny 17. století.
V galerijní části jsou k vidění obrazy Františka Růžičky, významného holešovského malíře. Holešov se tak po čtyřiceti letech znovu dočkal zpřístupnění odkazu tohoto výtvarníka a profesora na místním gymnáziu v podobné rozsahu, jako v roce 1982. Vystaveny jsou oleje, akvarely, kvaše, kresby i pastely, na kterých autor mimo jiné zachytil dnes již zaniklá zákoutí regionu, například dobrotický mlýn. Vystaven je také originál náhrobní desky, který neznámý zloděj v roce 1998 ukradl z hrobu Růžičkovy rodiny. Podle dobového tisku se později našel ve sběrném dvoře.
Výstava je v červenci a srpnu otevřena od úterý do neděle 10:00 – 11:30 a 12:30 – 17:00. Výstava Františka Růžičky trvá do poloviny července, poté ji vystřídá výstava dalšího významného holešovského výtvarníka Waltera Stambergera.