Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Jaké novoroční zvyky vám přinesou štěstí po celý rok?

31.12.2018


Přelom roku je nejen v znamení toho, že si člověk dává různá předsevzetí, díky kterým se snaží zlepšit sebe i svůj život, ale také je spjat s různými zvyky a pověrami. A protože člověk nebývá v novoročních předsevzetích zcela důsledný, tak se musí spoléhat na to, že mu štěstí přinesou alespoň zvyky našich předků. Které to jsou?

Úplně na začátek vzpomeneme záležitost, která není lidová pověra, přesto nám má přinést štěstí. Nový letopočet v našich končinách totiž doprovázejí novoročenky, blahopřání, kterými si vzájemně přejeme štěstí do nového roku. Vznikly v 19. století, ve větších městech mezi lidmi, kteří neměli čas navštěvovat své blízké. Zároveň to byly časy, kdy se měnil význam církve ve společnosti, což znamenalo i jiný význam Vánoc. Někteří lidé tak neposílali vánoční přání, ale „péefka.“ To je slangové označení novoročenek, které pochází ze zkratky PF. Za ní se skrývá francouzské pour féliciter – k poblahopřání. Mimochodem – ve Francii se blahopřání pour féliciter vůbec nepoužívá.

Na Nový rok se neuklízí ani nevstává pozdě

A jaké recepty na štěstí předepisuje lidová slovesnost? Nový rok by měla přivítat řádně uklizená domácnost. Nezapomeňte ale, že už musí být uklizeno! První lednový den se totiž nemá zametat a vynášet, aby se z domu nevymetlo a nevyneslo štěstí. Nemá se ani věšet prádlo. Ten, kdo by ho věšel, by se totiž v novém roce upracoval. Další den byste neměli vstávat příliš pozdě, jinak si o vás lidé řeknou, že jste lenoch (na druhou stranu, kdo by na Nový rok, kdy máme státní svátek a tudíž volno, dobrovolně vstával brzy…). Pokud vám to váš posilvestrovský stav dovolí, tak nebuďte mrzutí, nebo vás taková nálada bude provázet po celý rok. A taky u sebe mějte menší obnos peněz, abyste po zbytek roku neměli hluboko do kapsy. 

Proč se na Nový rok jí čočka?

Co si dát na novoroční oběd? Dobrým zvykem je mít 1. ledna na talíři čočku, která symbolizuje hojnost. Ostatně, tato luštěnina má podobný tvar jako mince. Pokud si budete pochutnávat na ovaru uzeninách a na tučném jídle vůbec, tak vám to v průběhu roku přinese do života prosperitu. V případě, že na Nový rok najdete ve vánočce z předchozího roku hrášek, tak pekařovi nenadávejte, protože jde vlastně o malý jackpot. Takový nález vám totiž podle našich předků přinese stálé štěstí. Abyste ho neztratili, tak nejezte nic, co má peří. Pokud totiž první den v roce sníte drůbeží maso, tak vám během roku může štěstí uletět. S rybou to není o nic lepší – s ní vám štěstí uplave.

Můžete si říkat, že jsou to je lidové povídačky a nebrat je vážně, každopádně nikdo si nechce zkazit další rok hned zkraje. Ačkoliv těm, kdo to na silvestra přeženou s alkoholem a 1. leden budou vyspávat kocovinu, nezbude nic jiného než doufat, že známé přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ se jich nebude týkat. Nakonec je to také na nás, jestli dodržíme svá předsevzetí, ať ty novoroční nebo pozdější, a nebudeme na příchod štěstí jen spoléhat, ale také mu vyjdeme vstříc vlastním přičiněním.