Svatý Mikuláš je jedním z nejoblíbenějších světců. Je patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, lékárníků, právníků, studentů, vězňů a dětí. Jeho svátek se slaví 6. prosince, přesto v našich končinách ho máme spjatý především s jeho putováním za dětmi předvečer tohoto dne, při kterém mu asistují andělé a čerti. Mimochodem, svátek slavíme večer před samotnými jmeninami Mikuláše z podobného důvodu, jako si dáváme dárky v předvečer narozenin Ježíše Krista. Proč vůbec slavíme svátek svatého Mikuláše? A slaví se po celé Evropě stejně?
Abychom pochopili, proč svatý Mikuláš nosí dětem sladkosti, tak si budeme muset připomenout jednu z legend, která se o něm vypráví. Podle ní žil jeden zadlužený muž, který nevěděl kudy ven ze svých dluhů, a tak chtěl své tři dcery poslat do nevěstince. Avšak v předvečer dne, kdy tam měli odejít, jim hodil svatý Mikuláš do oken pytlíky se zlaťáky. Z nich potom zaplatili dluhy svého otce. A proto je svatý Mikuláš spjatý s obdarováváním.
Někde se Mikuláš obejde bez čertů i andělů
I když to tak není všude. V pravoslavných zemích na Balkáně svátku předchází půst, po kterém následuje hostina. V Portugalsku a ve Španělsku ho až na několik měst neznají vůbec. Když ale přijedete na Slovensko nebo do Polska, tak vás nic výrazněji nepřekvapí – na ulicích tu večer 5. prosince potkáte Mikuláše s anděly a čerty. V Maďarsku, Slovinsku nebo Rumunsku už ale děti nechávají na oknech boty nebo ponožky, a další den ráno v nich hledají drobné dárky. Rodičům zlobivých děti v těchto zemích Mikuláš nechává rákosku, aby jim s ní pohrozili. Zároveň se v těchto končinách Mikuláš obejde bez čertů i andělů.
V severovýchodní Francii přijíždí na oslíku s nůší plnou dárků
V Rakousku a Německu má Mikuláš asistenta, který je nápadně podobný našemu čertovi: je to napůl člověk a napůl kozel, a říká si Krampus. V Nizozemí, Belgii a Lucembursku je to postava Zwarte Piet, tedy Černý Petr (je s Mikulášem na úvodním obrázku). Ten, stejně jako Krampus, nosí pytel, ve kterém mají zlobivé děti skončit. Ve Švýcarsku Mikuláše doprovází Schmutzli – postava v mnišské kápi, která Mikulášovi horlivě pomáhá. V severovýchodní Francii přijíždí Mikuláš sám, na oslíku s nůší, ve které má připravené dárky. Kromě toho v této oblasti rodiče vyprávějí svým dětem příběhy o svatém Mikuláši.
Na jihu Itálie tento den zajímá neprovdané dívky
Na severu Itálie se ještě setkáte s Mikulášem i čerty a pro tamní děti je dokonce dávání dárků spjato spíše s tímto dnem než s Vánoci. Na jihu země už tuto tradici ale neslaví. Mají tam ale rituál Rito delle nubili, při kterém se neprovdané dívky dostaví brzy ráno na Mikuláše do kostela, kde se sedmkrát otočí kolem sloupu. To jim prý do roka přinese ženicha. A nakonec: za velkou louží, v USA, někteří potomci přistěhovalců slaví tento svátek taky. Daleko známější je tam ale Santa Klaus, který se vyvinul právě ze svatého Mikuláše, a stal se tím, kdo ve Spojených státech nosí na Vánoce dárky.
Foto: Tenorio81 [CC BY 3.0], from Wikimedia Commons