V pondělí 12. listopadu zemřel ve věku 95 let Stan Lee, jeden z nejznámějších komiksových tvůrců vůbec. Na svém kontě má spoluautorství takových postav jako Spider-Man, Iron Man nebo Hulk. Zároveň byl hlavou komiksového giganta Marvel. To provedl vrcholy i pády, zároveň v něm pomohl dát superhrdinskému komiksu moderní tvář. Kreslení hrdinové po zásahu Stana Leeho najednou nemuseli bojovat jen s vnějším zlem, ale i se sebou samými.
V roce 1939 nastoupil potomek rumunských imigrantů Stanley Martin Lieber do komiksového vydavatelství Timely Comics. To vlastnil manžel jeho sestřenice Martin Goodman. Přestože se tam ocitá víceméně protekčně, tak dokazuje své schopnosti a už za několik měsíců místo asistenčních prací vyplňuje texty do komiksových bublin. Zároveň si začne říkat Stan Lee. Tehdy mu nadřízené dělají Joe Simon a Jack Kirby, tehdy už zavedení komiksoví autoři, kteří v tu samou dobu přicházejí se superhrdinou Kapitán Amerika. Ten slaví pro své vlastenecké založení obrovský úspěch. Stan Lee v tu dobu vytváří postavy Destroyera a Jacka Frosta a zatím je stále v pozadí.
Superkladní superhrdinové během druhé světové války publikum přitahovali
Nicméně po neshodách s Goodmanem z Timely Comics Simon a Kirby odcházejí a na pozici redaktora usedne právě Stan Lee. Druhá světová válka byla v plném proudu, byly do ní zataženy i USA a lidé si proto vyžadovali hrdiny jako byl Kapitán Amerika, kteří reprezentovali to nejryzejší dobro bojující proti zlu. A srozumitelný a úderný prostor komiksových stránek byl pro masy přitažlivým dějištěm pro takové zápletky. Stan Lee jako redaktor měl tak spoustu práce.
Komiks potřeboval moderní tvář
Padesátá léta ale byla pravým opakem: komiks byl všeobecně považován za brakovou četbu pro pubescenty, případně pro zastydlé pubescenty. Z Timely Comics se stalo Atlas Comics a nedařilo se jim získat své čtenáře. Zlom přišel v momentě, kdy konkurenční DC Comics přišlo s Ligou spravedlivých. To bylo kolem roku 1960 a Stan Lee měl v plánu odejít z komiksového světa. Goodman mu ale navrhl, aby původní postavy přepracoval. Nebylo co ztratit, tak to zkusil.
Superhrdinové museli najednou čelit i sami sobě
Pokud do té doby byli komiksoví hrdinové archetypy podobné našemu Mirkovi Dušínovi, tak začátkem 60. let vznikly postavy značně uvěřitelnější a lidštější. I superhrdinové najednou museli bojovat se svými špatnými stránkami. S Leeho přičiněním zniká Spider-Man, Thor nebo Daredevil. A Atlas Comics se transformuje v Marvel Comics.
Proč by nemohl komiksy řešit i vážné a společenské problémy?
Stan Lee pak pomáhá do komiksu začlenit i vážnější témata, jako boj proti drogám, společenské problémy nebo filozofické otázky. V průběhu sedmdesátých let se do Marvelu definitivně vrátí Jack Kirby. Ten bude v budoucnu zpochybňovat Stan Leeho význam při vzniku postav a zápletek a bude ho označovat spíše za úředníka. Spory o jejich zásluhách se nakonec nikdy nevyřeší. Kromě všeho zmíněného byl Stan Lee také známý svými drobnými rolemi v komiksových filmech na motivu Marvelovských komiksů. Zemřel ve věku 95 let v pondělí 12. listopadu 2018 po dlouhodobých zdravotních problémech.