Světový den duševního zdraví se koná od roku 1992. Tehdy byl zaveden Světovou federací pro duševní zdraví. Duševní potíže, od depresí přes úzkostné poruchy až například po schizofrenii, se týkají milionů lidí po celém světě. Podle statistik každý čtvrtý člověk na této planetě si v průběhu života projde duševními potíži a spousta dalších lidí má ve svém okolí někoho, kdo tyto potíže zažívá.
Účelem Světového dne duševního zdraví je zvýšit povědomí o záležitostech duševního zdraví, vzdělávat o něm veřejnost a pokusit se o odstranění stigmatizace duševních poruch. Smyslem toho všeho je také povzbudit lidi, kteří trpí duševními potíži, k tomu, aby vyhledali pomoc a podporu.
Letošní Světový den duševního zdraví je zaměřen na mladé lidi
Letošní Světový den duševního zdraví je zaměřen na mladé lidi a duševní zdraví v měnícím se světě. Duševní potíže mladých a zdánlivě bezstarostných lidí nelze brát na lehkou váhu. Ostatně zhruba polovina veškerých duševních nemocí začíná své příznaky vykazovat zhruba ve čtrnácti letech jejich nositele. To, že druhým nejčastějším důvodem úmrtí u lidí ve věku mezi 15 až 29 lety je sebevražda, je tragická a související skutečnost.
Prevenci vůči tomu je právě větší obeznámenost veřejnosti s duševními potíži, která povede k pochopení (nejen) mladých lidí s duševními poruchami a k jejich včasnému řešení.