Po 800 letech se na Moravě opět vyskytují pratuři. Jsou chováni ve výběhu v obci Modrá u Uherského Hradiště a zvířata budí mezi veřejností nadšení.
Vzácná zvířata se zde dostala ze středočeských Milovic. V přírodní rezervaci je tam spolu s dalšími původními evropskými druhy velkých kopytníků chová nezisková organizace Česká krajina, která je do Modré dlouhodobě zapůjčila. Mladý býk a dvě jalovice patří mezi první mláďata, která se nově vyšlechtěným zvířatům narodila a jejich rodiče patří ke stádu praturů, které bylo v roce 2015 vůbec prvním ve střední a východní Evropě.
Starosta Modré Miroslav Kovařík říká, že obec chce pro návštěvníky na jaře otevřít prohlídkový okruh – lávku, která by byla čtyři metry nad zemí a lidé by tak pratury při obdivování nerušili. V expozici mají zvířata blízko k vodě, což jim vyhovuje, protože pratuři si ve vodnatém prostředí libují.
Provozovatelé se snaží zrekonstruovat minulost
Na tomto místě chtějí provozovatelé původními druhy zvířat připomenout podobu krajiny před několika staletími i tisíciletími a již teď mohou návštěvníci vidět původní druhy ryb a staré odrůdy stromů, lidé se mohou dovědět, jak vznikaly v této oblasti řeky a jaké podmínky v nich živočichové měli. Starosta Kovařík říká, že nyní se v tomto prostoru budou vyskytovat také sudokopytníci – v plánu je chovat také divoké koně.
Zvířata byla znovu vyšlechtěna díky vědcům
Kromě v blízké době realizované lávky bude v expozici vybudována také naučná stezka s informačními materiály, z kterých se lidé dovědí, že pratuři jsou předchůdci dnešních hospodářských zvířat a že šlo o častou kořist pravěkých lovců. Poslední pratur měl uhynout v polské královské oboře Jaktórow roku 1627, nicméně několik primitivních plemen skotu v Evropě zůstalo a vzhledem k tomu, že se geneticky i vzhledově praturovi podobají, tak je začali v rove 2008 nizozemští vědci zpětně šlechtit, V roce 2015 přijelo první takové stádo do Milovic a o rok později se zde narodila první mláďata. Možná k podobnému úspěchu dojde i v Modré.